photo_5922350045799845740_y.jpg
ICI București

ICI București a participat la COMINT ROMANIA Forum 2026

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București a participat la COMINT ROMANIA Forum 2026, eveniment organizat marți, 30 iunie 2026, de Digital Transformation Council, împreună cu Revista COMUNICAȚII Mobile și TelecomTV, la Camera de Comerț și Industrie a României.

Forumul a abordat teme care apar tot mai des pe agenda publică și instituțională: drone, sisteme anti-dronă, comunicații, spectru radio, inteligență artificială, securitate cibernetică și protecția infrastructurilor critice. Evenimentul a reunit reprezentanți ai administrației publice, ai industriei, ai mediului academic și ai sectorului de apărare, într-un cadru de discuție despre modul în care aceste domenii se intersectează în noua realitate de securitate.

În contextul în care comunicațiile, datele și sistemele autonome au devenit componente importante ale rezilienței, dialogul dintre instituții, industrie și mediul de cercetare rămâne esențial. ICI București urmărește și contribuie, prin activitatea sa, la dezvoltarea unor direcții precum inteligența artificială, securitatea cibernetică, comunicațiile critice și tehnologiile emergente, în sprijinul unor soluții mai bine adaptate nevoilor actuale.

Evenimente recente

Listă completă
photo_6042015857665314708_y.jpg

ICI București a fost prezent la Săptămâna Haferland 2026

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București a fost prezent la cea de-a XIV-a ediție a festivalului Săptămâna Haferland, un eveniment dedicat patrimoniului și tradițiilor săsești din Transilvania. Ediția din acest an, desfășurată sub tema „Dor de Transilvania”, a reunit comunități locale, invitați din țară și din străinătate, reprezentanți ai instituțiilor și vizitatori în localitățile din regiunea Haferland.

photo_6021517288726531869_y.jpg

ICI București, în parteneriat cu Fundația ICI Research & Innovation, a prezentat copiilor inteligența artificială și realitatea virtuală la Școala de Vară „Pietroșița Renaște”

ICI București, în parteneriat cu Fundația ICI Research & Innovation, a participat la ediția 2026 a Școlii de Vară „Pietroșița Renaște – Preot Ioan Oprea”, unde a susținut un curs de inteligență artificială și o activitate de realitate virtuală pentru copiii prezenți. Aproximativ 200 de copii din Pietroșița, Moroeni, Buciumeni, Bezdead și Runcu au luat parte, timp de o săptămână, la activitățile organizate în cadrul școlii de vară.

5a7ff019-344d-46a9-a17e-b11f61fa01c9.jfif

ICI București a participat activ la dezbaterea „Performanțe locale în era digitală”

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București a participat, în data de 28 iulie 2026, la masa rotundă „Performanțe locale în era digitală”, organizată de Asociația GP și Ghidul Primăriilor în cadrul CyberSea Festival.