imbatranire-activa.jpeg
ICI București

ICI București prezent la Congresul Naţional de Îmbătrânire Activă

ICI București participă la cea de a doua ediție a Congresului Naţional de Îmbătrânire Activă, un eveniment organizat de Asociaţia Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă, care se desfășoară marți, 3 septembrie 2024.

Prin experții prezenți la eveniment, ICI București reiterează rolul său activ în dezvoltarea soluțiilor tehnologice care să răspundă nevoilor în creștere ale populației vârstnice, digitalizarea fiind atât un instrument de modernizare, cât și o necesitate pentru asigurarea unei îmbătrâniri active. Totodată, institutul își asumă misiunea de a crea un ecosistem favorabil pentru integrarea tehnologiilor smart în viața de zi cu zi a seniorilor, colaborând cu parteneri din diverse domenii – de la sănătate și finanțe, la educație și media.

Evenimentul aduce împreună reprezentanţi ai Autorităților Locale și Centrale, ai Societății Civile și ai companiilor private cu activitate în domeniu, medici, cercetători științifici și experți, cadre didactice, profesori, doctori, doctoranzi, jurnalişti, scriitori și psihologi, precum şi profesioniști din domeniul îngrijirii vârstnicilor. S-au discutat și promovat idei, practici și politici care încurajează îmbătrânirea activă și sănătoasă; congresul a inclus prezentări despre îngrijirea sănătății, stilul de viață, participarea la viața socială și problemele apărute odată cu înaintarea în vârstă, dar și provocările și oportunitățile legate de îmbătrânirea populației într-un mod accesibil și colaborativ.

Evenimente recente

Listă completă
ici-us-commercial-service.jpeg

ICI București și U.S. Commercial Service au organizat un workshop internațional dedicat tehnologiilor dual-use și cerințelor NATO

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București, în parteneriat cu Serviciul Comercial al Statelor Unite, a organizat astăzi, 3 septembrie 2025, workshopul „Industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO”. Evenimentul a reunit organizații internaționale din cadrul NATO, companii din zona IT&C, reprezentanți ai mediului academic și ai industriei de apărare, precum și experți în domeniul securității.

workshop-industrie-aparare-nato.jpeg

ICI București a organizat un workshop privind industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București, în parteneriat cu Serviciul Comercial al SUA (U.S. Commercial Service), a organizat astăzi, 29 iulie 2025, workshopul cu tema „Industria de apărare în fața tehnologiilor dual-use și a cerințelor NATO”, un eveniment dedicat securității, cercetării și inovării în tehnologiile cu dublă utilizare.

cybersec-dynamics.jpeg

ICI București a contribuit la masa rotundă "Overview of the current cybersecurity dynamics in the European landscape" din cadrul ECYBRIDGE

În data de 22 mai 2025, ICI București a contribuit la masa rotundă "Overview of the current cybersecurity dynamics in the European landscape" organizat de Centrul Euro-Atlantic de Reziliență, alături de partenerii din Proiectul ECYBRIDGE. Acest eveniment a fost prima masă rotundă a proiectului și a fost axată pe dinamica actuală a securității cibernetice legate de Infrastructura Critică (IC).